Z przyjemnością prezentujemy Państwu nasze top 5 w Krakowie, czyli miejsca, które warto odwiedzić w Krakowie. Wycieczki szkolne do Krakowa, organizowane przez Zieloną Brygadę, obejmują nie tylko wspaniały Gród Kraka, ale również tajemniczą Wieliczkę.

Podczas zwiedzania Krakowa poznamy historię m.in. wzgórza Wawel i Kościoła Mariackiego, a w Wieliczce zjedziemy na sam dół kopalni soli, słynącej ze swoich krętych, ciemnych korytarzy i jedynego w swoim rodzaju skansenu górniczego.

1. Droga Królewska
Droga Królewska to miejsce zdecydowanie warte odwiedzenia. Przy tej trasie znajduje się wiele najważniejszych zabytków krakowskich, takich jak na przykład Zamek Królewski na Wawelu, Pałac Wielkopolskich czy Muzeum Lotnictwa Polskiego. Nietuzinkowy układ zabytków wokół tej trasy oraz jej wciągająca historia na pewno przypadną każdemu do gustu.

Droga Królewska ciągnie się przez ulicę Floriańską, Rynek Główny, ulicę Grodzką, ulicę Senacką i ulicę Kanoniczną. Nazwa „Droga Królewska” wzięła się od uroczystych przejazdów monarchów podczas koronacji i pogrzebowych procesji. Ta tradycja trwała aż od 1734 roku. Droga Królewska rozpoczyna się na Kleparzu, najstarszym nieprzerwanie działającym targowisku w Krakowie, i prowadzi przez Stare Miasto aż na Wawel.

Co można zobaczyć na Drodze Królewskiej?
Organizowane przez nas wycieczki szkolne trwają zdecydowanie za krótko, żeby móc zwiedzić cały Kraków. Na dokładne zwiedzenie tego wspaniałego miasta trzeba by przeznaczyć około miesiąca.
Specjalnie dopasowaliśmy program naszej wycieczki do wieku uczestników, a także do ich możliwości. Dzięki starannej selekcji zabytków będziemy mogli zobaczyć ziejącego ogniem Smoka Wawelskiego, odwiedzimy okazały dziedziniec na Zamku Wawelskim, przespacerujemy się Wzgórzem Wawelskim prosto do zabytkowej Katedry, a także zobaczymy Kościół Mariacki czy niesamowity Pałac Wielkopolskich.

2.Katedra Wawelska
Katedra Wawelska znajduje się przy wspomnianej już Drodze Królewskiej. Oprócz Kościoła Mariackiego jest jednym z najczęściej odwiedzanych zabytków, jednak wśród krótkich, dwudniowych wycieczek szkolnych często zostaje pomijana. Poniżej znajdziecie garść informacji, które być może zachęcą Was do odwiedzenia tego wspaniałego miejsca.

To przede wszystkim przepiękna, gotycka budowla, kryjąca w sobie wciągającą historię. Jej budowa była bardzo skomplikowana, ponieważ Katedra była przerabiania wielokrotnie od średniowiecza aż do XX wieku. Dopiero pod koniec ubiegłego wieku postawiono na całkowitą renowację przebudowywanej, wielokrotnie zamykanej Katedry, dzięki czemu dziś możemy oglądać ją w pełnej okazałości.

Dlaczego Katedra?
Od 1320 roku, od koronacji Władysława Łokietka, wszystkich królów polskich koronowało się właśnie w Katedrze Wawelskiej. Stało się to głównie za sprawą tego, że Katedra stanowiła centrum czci św. Czesława, biskupa krakowskiego, zamordowanego w 1079 z rozkazu ówczesnego króla, Bolesława Śmiałego. Ponieważ kult św. Czesława był kojarzony z ideą zjednoczenia rozbitego Królestwa Polskiego, koronacje w tym miejscu miały ogromne znaczenie symboliczne dla narodu.

W Katedrze Wawelskiej znajduje się słynny Dzwon Zygmunt, często błędnie nazywany Dzwonem Zygmunta. Dzwon Zygmunt bije od 1935 roku w ważnych dla Polski sprawach. Bił między innymi na śmierć marszałka Józefa Piłsudskiego, po ogłoszeniu śmierci papieża Jana Pawła II czy po ogłoszeniu decyzji papieża o Światowych Dni Młodzieży 2016 w Krakowie.

Katedra Wawelska stała się wzorem dla kolejnych, renesansowych i manierystycznych mauzoleów biskupich, stawianych przy Katedrze na miejscu wcześniejszych kaplic gotyckich. Renesansowe i manierystyczne wyposażenie Katedry było dziełem takich wybitnych artystów, jak np. Bartolomeo Berrecci, Giovanni Maria Padovano, Jan Michałowicz z Urzędowa czy Santi Gucci.
Więcej o katedrze przeczytasz tu

1 komentarz

Previous reading
Co warto zwiedzić w Krakowie? – Część II
Next reading
Warszawa – Top 5 – co warto zobaczyć w stolicy Polski