Rynek we Wrocławiu, Rotunda, muzea – masz już dość standardowych wycieczek szkolnych po Wrocławiu? Dowiedz się, jakie czekają Cię nietypowe atrakcje we Wrocławiu!

1. Krasnale.
Krasnale wrocławskie to jedna z bardzo wielu atrakcji, jakie kryje to miasto. Podczas wycieczek szkolnych w różnych dzielnicach Wrocławia można natknąć się na metalowe figurki niewielkich rozmiarów, przedstawiające brodate postacie w szpiczastych kapeluszach. Tak, to właśnie słynne na całą Polskę metalowe krasnale, które można znaleźć tylko we Wrocławiu! Szukanie wybranych figurek może być nie lada atrakcją, zwłaszcza jeśli połączy się poszukiwania ze zwiedzaniem zabytków. Niektóre osoby zakładają się, kto więcej krasnali sfotografuje – wybór rozrywki jest tutaj całkowicie zależny od Ciebie!

Obecnie we Wrocławiu znajduje się około 300 krasnali, ale ciągle dochodzą nowe. Są to między innymi krasnal Skarbek, Zgryzek, WrocLovek, Szczęśliwek, Strażnik, Rejent, Radiowiec, Farciarz a nawet krasnal Turysta!
Więcej o krasnalach wrocławskich, ich genezie i lokalizacji przeczytasz >tu< <http://krasnale.pl/>

2.Kościół św. Elżbiety Wgierskiej we Wrocławiu.
Kościół św. Elżbiety Węgierskiej powstawał w latach 1892-1896. Był budowany razem z sąsiadującym kompleksem szpitalno-klasztornym. Kościół św. Elżbiety Węgierskiej to trójnawowa, siedmioprzęsłowa hala ze sklepieniami krzyżowymi. Został zbudowany w całości z cegły klinkierowej i glazurowanej. Kościół na początku był budowany w stylu neogotyckim, jednak – co ciekawe – zawiera sporo elementów neoromańskich. Niestety w 1945 roku został mocno zniszczony przez działania wojenne. Kościół stracił wtedy około 50% swojej charakterystycznej wieży, a także dom parafialny i sąsiadujący szpital.

W kościele św. Elżbiety, pomimo zniszczeń po II Wojnie Światowej, pozostało wiele oryginalnych ciekawostek architektonicznych. Należą do nich między innymi piękne, rzeźbione portale czy neogotycki ołtarz. Ten kościół bardzo łatwo odróżnić od innych budowli: wyróżnia się ażurową, stalową wieżą, nawiązującą do form gotyckich, którą postanowiono dobudować w 1980 roku. Kościół zdecydowanie jest wart odwiedzenia ze względu na swoją oryginalność architektoniczną oraz wzruszającą, bogatą historię odbudowy, którą opowie nam przewodnik!

3.Wyspa Piasek.
Wyspa Piasek to jedna z niewielu wysp, połączonych z miastem za pomocą rozbudowanego systemu mostowego. Wyspa jest połączona Mostem Piaskowym z ulicą Grodzką, Mostem Tumskim z Ostrowem Tumskim oraz Mostami Młyńskimi z wyspą Młyńską
Na Moście Tumskim znajdują się poprzyczepiane kłódki z wyrytymi imionami lub inicjałami zakochanych. Według zwyczaju kłódkę trzeba zapiąć razem ze swoim ukochanym, a kluczyk wyrzucić do rzeki. Ma to symbolizować wieczną miłość.

Dlaczego Wyspa Piasek?
Nazwa wzięła się od kościoła Najświętszej Maryi Panny na Piasku. Nazwa kościoła po łacinie to Sancta Maria in Arena: nazwa pochodzi od rzymskiego kościoła św. Marii. Kościół ten zbudowany w miejscu dawnego cyrku. W czasach rzymskich plac cyrkowy był wysypany piaskiem – piasek po łacinie to właśnie arena. Już sama etymologia nazwy tej wyspy jest bardzo interesująca i nietypowa, co sugeruje nam, że sama Wyspa Piasek będzie równie nietuzinkowa.

Wyspa ma powierzchnię około pięciu hektarów. Oprócz kościoła Najświętszej Maryi Panny na Piasku można tutaj zwiedzić jeden z gmachów Biblioteki Uniwersyteckiej. Bibliotekę Uniwersytecką zbudowano w klasztorze Augustynów, a podczas przebudowy zapełniono prawie wszystkie jej pomieszczenia! Budynek został przeznaczony na zbiory starych druków, rękopisy, zbiory graficzne, kartograficzne i muzyczne. Co ciekawe, w tej bibliotece przechowywanych jest ponad pół miliona starych druków, rękopisów, grafik, map i atlasów! To właśnie w tym miejscu znajduje się najbogatszy w Polsce zbiór średniowiecznych rękopisów.

Oprócz tego na Wyspie Piasek można również zobaczyć gotycki kościół św. Anny, który po 1880 roku został przebudowany na szpital (obecnie służy jako budynek mieszkalny). Mimo niewielkich rozmiarów wyspy znajduje się tam również cerkiew świętych Cyryla, Metodego i Anny z XVII wieku. Można powiedzieć, że cała wyspa jest jednym wielkim zabytkiem, który koniecznie trzeba odwiedzić!

4. Ostrów Tumski.

Ostrów Tumski to miejsce, które dało początek Wrocławiowi. Około X wieku w tym miejscu postał pierwotny gród Wrocławia. Ostrów Tumski funkcjonował na początku jako wyspa, która dopiero w 1824 roku (dzięki zasypaniu jednej z odnóg rzeki) zaczęła funkcjonować jako integralna część stałego lądu. Gród na Ostrowie Tumskim stanowił siedzibę pierwszych Piastów, z kolei pierwszą budowlą, wzniesioną całkowicie z drewna, była kaplica pod wezwaniem św. Marcina. Dopiero w XI wieku zbudowano pierwszą katedrę, która zastąpiła znajdujący się tam wcześniej niewielki kościół.

Ostrów Tumski we Wrocławiu, poza prowadzącym na Wyspę Piasek mostem Tumskim, miał jeszcze połączenie z prawym biegiem Odry. Niestety, po 1807 roku wyburzano fortyfikacje Wrocławia, likwidowano część fos i tym samym zasypano odnogę Odry, dzielącą Ostrów od Szczytnik i Ołbina.

Co możesz zobaczyć na Ostrowie Tumskim?

Na Ostrowie Tumskim znajduje się wiele ciekawych zabytków, w tym imponująca Archikatedra św. Jana Chrzciciela, Most Tumski dla zakochanych (nazywany mostem kłódek), Kolegiata św. Krzyża i św. Bartłomieja, Kościół św. Idziego i Brama Kluskowa, a także dwie przepiękne, klimatyczne ulice: ulica Katedralna i Kanonicza.

Jedno jest pewne – w tym miejscu nie sposób się nudzić!

5. Ogród Botaniczny.

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego nazywany jest przez mieszkańców Wrocławia oazą piękna i spokoju. Mówi się, że to żywe muzeum, które przy okazji jest ośrodkiem naukowym i wspaniałym punktem dydaktycznym. Ogród został założony w 1811 roku – jest to drugi najstarszy tego typu ogród w Polsce! Ogród zajmuje aż 7,4 ha (czyli więcej, niż cała Wyspa Piasek) i znajduje się w nim aż 7,5 tysiąca gatunków roślin!

Ogród jest częściowo położony w obrębie Ostrowa Tumskiego i znajduje się niecałe 2 km od Rynku. Ogród Botaniczny dzieli się na różne działy, w tym np. na działy: gruntownych roślin ozdobnych, roślin szklarniowych, roślin wodnych, bagiennych i akwariowych. Wizyta w tym miejscu to nie lada gratka dla osób w każdym wieku! Podczas zwiedzania tego pięknego, tajemniczego miejsca można również wiele się nauczyć. Ogród Botaniczny jest chętnie odwiedzany przez szkolne wycieczki, ale także przez osoby prywatne.

Jak widać szkolne wycieczki do Wrocławia nie muszą być nudne i nie każda wygląda tak samo. Jeżeli już byłeś we Wrocławiu ze swoją szkołą i jedziesz tam znowu, tylko z nowymi znajomymi, to wcale nie oznacza, że zobaczysz dokładnie to samo! 🙂

Zobacz naszą ofertę wycieczki do Wrocławia i przekonaj się sam!

Previous reading
Co zabrać ze sobą za granicę?
Next reading
Co warto zwiedzić w Krakowie? – Część II