Część 1 artykułu znajdziesz tutaj

3. Kościół Mariacki.

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zwany również Kościołem Mariackim,

jest jednym z największych i najważniejszych zabytków w Krakowie. Jest również jednym z charakterystycznych punktów Krakowa.

To kościół w stylu gotyckim, którego budowa rozpoczęła się na przełomie XIV/XV wieku. Znajduje się przy północno-wschodnim narożniku Rynku Głównego na Placu Mariackim.

Swój obecny kształt kościół zawdzięcza przebudowie w 1392-1397 na układ bazylikowy. Robi on wrażenie nie tylko dzięki dwóm wieżom (jedna ma 82, a druga 69 metrów wysokości), ale również za pomocą swojego bogatego wnętrza. W środku można znaleźć między innymi słynny Ołtarz Wita Stwosza, bogato zdobione prezbiterium czy przestronną, zabytkową nawę.

Kościół dla zwiedzających jest otwarty codziennie, z wyłączeniem godzin, w których odprawiane są nabożeństwa. Uroczyste otwarcie Ołtarza Wita Stwosza następuje około godziny 11.50 w dni powszednie, a w niedziele i święta – od godziny 14. Bez względu na dzień kościół można zwiedzać do godziny 18. Warto pamiętać, że wejścia na wieżę są limitowane – na wieży nie może znajdować się więcej niż grupa 10 osób plus opiekunowie.

Do zwiedzania przeznaczona jest tylko połowa kościoła (razem z prezbiterium i głównym ołtarzem).

Więcej na temat Kościoła Mariackiego można przeczytać tu

4. Sukiennice w Krakowie.

Sukiennice to budynek, w którym kiedyś znajdowały się kramy lub składy sukna. Stąd właśnie wywodzi się nazwa tych budynków. Sukiennice były wznoszone już w średniowieczu i ten zwyczaj przetrwał aż do XVIII w na Białorusi. Zazwyczaj budowano je obok ratusza lub w obrębie tego budynku.

Sukiennice w Krakowie znajdują się, zgodnie ze zwyczajem, w centralnej części Rynku Głównego. Podobnie jak Kościół Mariacki ulegały wielu przemianom i przebudowom od 1257 aż do 1879 roku!

Obecnie w sukiennicach znajdują się dwa rzędy kramów, przeznaczone dla turystów, co czyni je nie lada atrakcją dla uczestników wycieczek w każdym wieku. Można tam kupić pamiątki, biżuterię, rękodzieła czy cepelię. Oprócz tego na parterze można napić się wybornej kawy w słynnej kawiarni Noworolski, a na piętrze można odwiedzić Galerię Polskiego Malarstwa i Rzeźby XIX wieku.

5. Wieliczka – kopalnia soli i Muzeum Żup Krakowskich.

Wycieczki szkolne po Krakowie często mają w planach zwiedzanie Wieliczki. Wieliczka słynie głównie z kopalni soli, która jest główną atrakcją dla zwiedzających w każdym wieku. Warto wiedzieć, że kopalnia soli w Wieliczce została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO – i to jako jedna z 12 pierwszych obiektów z całego świata!

Podczas naszych wycieczek z Zielonej Brygady kopalnię zwiedzamy wyłącznie z wykwalifikowanym przewodnikiem. Dla rodziców ważną informacją będzie, że przed wejściem do kopalni dzielimy się na mniejsze grupy i korzystamy tylko ze specjalnie wydzielonej trasy turystycznej. Trasa ta pokazuje wszystkie aspekty działalności warzelniczej i górniczej. Eksponaty są prezentowane w zabytkowych wyrobiskach i tworzą jedyny w swoim rodzaju górniczy skansen.

Przede wszystkim zwiedzimy tajemnicze tunele kopalni soli, które – według różnych legend – kryją w sobie mnóstwo sekretów. Samo powstanie kopalni soli w Wieliczce jest owiane tajemnicą. Według legendy ludowej sól do Wieliczki sprowadziła św. Kinga, która wrzuciła do kopalni na Węgrzech swój pierścień zaręczynowy i przyjechała do Polski. Po jakimś czasie w małej miejscowości pod Krakowem natrafiono na bryłę soli, z której wypadł pierścień zaręczynowy węgierskiej księżniczki. W tym miejscu założono kopalnię.

Oprócz tego odwiedzimy również Muzeum Żup Krakowskich. Na dziedzińcu zamkowym znajduje się najstarszy w Wieliczce szyb poszukiwawczy z połowy XIII w., baszta z XIV w. oraz fragmenty murów obronnych z XIV w. Muzeum Żup Krakowskich, dzięki Kierownictwu Kopalni, skompletowało jedyną na świecie kolekcję dawnych drewnianych machin wyciągowych (to „przodkowie” maszyn parowych i elektrycznych). Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka jest jednym z największych i zdecydowanie najciekawszych muzeów górniczych w całej Europie!

Previous reading
Nietypowe atrakcje we Wrocławiu!
Next reading
Co warto zwiedzić w Krakowie? – Część I