W Dreźnie każdy znajdzie coś dla siebie. Dziesiątki niesamowitych zabytków, muzeów, ciekawych budynków, setki restauracji, przecinające malowniczą rzekę Łabę liczne mosty. Miasto jest określane przez wielu jako najpiękniejsze miasto Niemiec.

Top 5 Drezna i okolicy

Zamek Rezydencyjny

Jest to renesansowy zamek z XV wieku, zbudowany dla Wettynów. Usytuowany jest on na starym mieście w Dreźnie i do 1918 roku służył księciom elektorom i królom Saksonii jako siedziba rządu. Mieszczą się tu Państwowe Zbiory Sztuki. Można zwiedzać Nowe Zielone Sklepienie, Historyczne Zielone Sklepienie, Gabinet Miedziorytów, Gabinet Numizmatyczny, a także Komnatę Turecką, która jest częścią Drezdeńskiej zbrojowni.

Pfund Molkerei

To sklepik z wyrobami mlecznymi założony, bagatela, w 1880 roku przez Paula Gustava Pfund Leandera (1849-1923) – rolnika z Reinholdshain. Przyjechał on do Drezna z żoną i kilkoma krowami i zaczął sprzedawać świeże mleko. Posiadając krowy na miejscu, mieszkańcy Drezna uniknęli konieczności transportowania mleka z odległych farm. Otwarty na nowinki techniczne Paul oprócz obiektów hodowli zwierząt zakładał laboratoria, fabrykę tektury, uruchomił drukowanie etykiet w wielu językach. Turyści odwiedzają mleczarnię nie tylko z powodu oferowanych tu produktów, ale także dla wystroju, który czyni wnętrze unikalnym na skalę światową.

Tarasy Brühla

Nazywane są również „Balkonem Europy”. Jest to promenada spacerowo-widokowa, rozciągająca się na północ od Neumartku i położona bezpośrednio nad rzeką Łabą. Zostały wzniesone na pozostałościach po umocnieniach miejskisch. Na tarasy wychodzą bezpośrednio wejścia i fasasady Akademii Sztuk Pięknych, Albertinum i Sądu Najwyższego Saksonii. W sklepieniach pod Tarasem Johann Friedrich Böttger wynalazł w roku 1708 pierwszą europejską twardą porcelanę.

Katedra św. Jana i św. Donata

Obecny gotycki kościół wzniesiony na miejscu dawnej katedry romańskiej zachował cenny wystrój gotycki (m.in. zespół rzeź gotyckich, witraże) i renesansowy (ołtarz z malowidłami Cranachów). Wraz z zamkiem Albrechta (Albrechtsburg) i zabudową dawnej kapituły katedralnej stanowi zespół zabytkowy wzgórza katedralnego, które tworzy malowniczą dominantę położonej nad Łabą Miśni.

Rezerwat skalny Bastei

Bastei to nie tylko niewiarygodnie piękne formacje skalne, ale także most i ruiny zamku. W latach 20-tych XVII wieku na wysokości ok. 110 m n.p.m. zbudowano, albo raczej wkomponowano w pionowe skały, drewniany most łączący dwie pobliskie miejscowości. Niespełna trzydzieści lat później, w roku 1851, drewnianą konstrukcję zastąpiono kamiennym mostem, który z roku na rok przeciąga coraz większe tłumy.

 

Te i wiele więcej atrakcji Drezna i Saksonii znajdziecie na naszej wycieczce.

Previous reading
Szlakiem Orlich Gniazd- co warto zwiedzić w Jurze
Next reading
Zakopane- stolica Tatr