Jura Krakowska Częstochowska stanowi wschodnią część Wyżyny Śląsko-Krakowskiej. Tworzy pas długości ok. 80 km, pomiędzy Krakowem, a Częstochową. W pasie tym wzgórza wznoszą się na wysokość 400-515 m n.p.m. Jura znana jest przede wszystkim z majestatycznych, wznoszących się na szczytach skał średniowiecznych zamków, tworzących słynny Szlak Orlich Gniazd.
Oto kilka zachwycających miejsc w Jurze, które warto odwiedzić
1. Maczuga Herkulesa
Szersza u góry, węższa przy podstawie, ma 25 metrów wysokości. Potężna skała, przypominająca broń mitycznego olbrzyma powstała na skutek niszczącej działalności wiatru i mrozu. Na jej szczycie znajduje się mały, żelazny krzyż, który upamiętnia zdobycie skały przez Leona Witka z Katowic w 1933 roku. Z działającą na wyobraźnię „Maczugą” wiąże się wiele legend.
2. Jaskinia Łokietka
Z jaskinią wiąże się legenda o Władysławie Łokietku, który schronił się w niej po ucieczce z Krakowa przed wojskami czeskiego króla Wacława II. Życie uratował mu pająk, który zasłonił otwór jaskini pajęczyną, wprowadzając w błąd pościg. Pamiątką po tym wydarzeniu są nazwy jaskini oraz poszczególnych jej komór, a także brama w kształcie pajęczej sieci, zamykająca wejście.
3. Pustynia Błędowska
Jest to największa pustynia w Europie zwana „Polską Saharą”. Stanowi unikat przyrodniczy i geograficzny, powstała bowiem w umiarkowanym i wilgotnym klimacie. Powierzchnia piasków wynosi 32 km2 (długość 8-9 km, szerokość 3-4 km) i podzielona jest doliną rzeki Biała Przemsza.
4. Zamek w Ojcowie
Zamek wzniesiono na polecenie Kazimierza Wielkiego w II połowie XIV w. Tradycja głosi, że nazwa warowni, w swej pierwotnej formie brzmiąca „Ociec”, została nadana przez samego króla, na pamiątkę walki o tron krakowski jego ojca, Władysława Łokietka, który w okolicznych jaskiniach znajdował schronienie.
5. Brama Krakowska
Naturalna skalna brama utworzyła się z odpornych wapieni, tworząc dziś niesamowity ostaniec. Stoi on na dnie Doliny Prądnika i ma aż 15 metrów wysokości. Według legendy był to kiedyś szlak handlowy ze Śląska do Krakowa, dlatego właśnie ostaniec ten nazwano Bramą Krakowską.
Te i wiele innych atrakcji zobaczyć możecie na naszej wycieczce do Jury Krakowsko-Częstochowskiej.