Kotlina Kłodzka to piękna kraina geograficzna w Sudetach Środkowych. Otoczona jest przez Góry Stołowe, Góry Bardzkie, Góry Złote, Góry Bystrzyckie, Masyw Śnieżnika i wraz z nimi tworzy krainę historyczną zwaną też Ziemią Kłodzką. 

O atrakcyjności Kłodzka świadczy doskonałe położenie komunikacyjne, centralnie w Kotlinie Kłodzkiej, w sąsiedztwie znanych uzdrowisk, terenów wycieczkowych, atrakcji turystycznych polsko-czeskiego pogranicza. Swój niepowtarzalny charakter Kłodzko zawdzięcza niezwykle burzliwej i fascynującej ponad 1000-letniej historii.

Co więc warto zobaczyć w okolicach Kłodzka?

1. Labirynty Minerskie w Twierdzy Kłodzko

Od strony północno-zachodniej i zachodniej Twierdzy teren przedpola jest bardzo płaski, bez przeszkód terenowych. Stwarzało to poważne zagrożenie dla obrońców twierdzy. Aby wzmocnić obronę tego odcinka, kilka metrów pod ziemią znajduje się gęsta sieć korytarzy minowych, umożliwiających wysadzenie każdej części stoku wraz ze stanowiskami atakującego wroga. Szacuje się, że długość tych korytarzy wynosi kilka kilometrów. Dotąd spenetrowano je tylko częściowo, a dla turystów przygotowano trasą o długości ok. 1 km.

2. Krzywa Wieża w Ząbkowicach Śląskich

Nie tylko w Pizie można zobaczyć krzywą wieżę. Wystarczy przyjechać do Ząbkowic Śląskich, gdzie znajduje się budowla, której odchylenie od pionu wynosi ponad dwa metry! Do dziś nie można dokładnie stwierdzić, kiedy powstała ta budowla ani w jakim celu ją wzniesiono. Jedna z wersji głosi, że jest ona pozostałością dawnego zamku, który istniał tu jeszcze przed zbudowaniem miasta. Nie wiadomo dokładnie, dlaczego wieża uległa pochyleniu. Powszechnie uważa się, że przyczyną mogły być wstrząsy tektoniczne, które odnotowano na naszym terenie 15 września 1590 roku.

3. Kopalnia Złota w Złotym Stoku

Historia eksploatacji złota w okolicy Złotego Stoku sięga pierwszego tysiąclecia naszej ery. Od tego czasu aż do lat dzisiejszych zdołano wydrążyć przeszło 300 km sztolni, szybów i chodników rozmieszczonych aż na 21 poziomach. Zwiedzanie kopalni obejmuje zapoznanie się z Podziemną Trasą Turystyczną. W jej skład wchodzi zwiedzanie „Sztolni Gertruda” (część muzealna), „Chodnik Śmierci”, spotkanie z Gnomem w Chodniku Śmierci jedyny w Polsce podziemny wodospad w „Sztolni Czarnej Górnej” i przejażdżka „podziemnym tramwajem” o wdzięcznej nazwie „Gacek”.

4. Ogród Bajek w Międzygórzu

Ogród Bajek w Międzygórzu położony jest na wysokości 780 m n.p.m., pomiędzy górą Toczek a Igliczną, przy żółtym szlaku, wiodącym z Międzygórza do Marii Śnieżnej. Odwiedzający Ogród Bajek mogą podziwiać znane postacie bajkowe: Czerwonego Kapturka, Koziołka Matołka, Babę Jagę, Jasia i Małgosię, Królewnę Śnieżkę z krasnalami, Sierotkę Marysię, Smoka Wawelskiego i wiele innych, jak również wypoczywać wśród drzew, krzewów i kwiatów.

5. Uzdrowisko Wojciech w Lądku Zdrój

Ta historyczna budowla z XVII wieku, przebudowana dwieście lat później, kryje w swym wnętrzu marmurowy basen zaprojektowany na modłę tureckiej łaźni, stylowe kamienne wanny do kąpieli perełkowych oraz pijalnię wód tryskających z ciepłych źródeł siarczkowo- siarkowodorowo- fluorowych Marii Skłodowskiej- Curie i Zdzisława. Pierścień okalający główny budynek zwieńczony kopułą, mieści hotel z 40 miejscami noclegowymi.

 

Te i wiele więcej atrakcji zobaczysz na naszej wycieczce do Ziemi Kłodzkiej.

Previous reading
Kielce- niedoceniane piękno
Next reading
Miasto królów- co zwiedzić w Krakowie