Kielce to piękne, nowoczesne i dynamicznie rozwijające się miasto położone w Górach Świętokrzyskich. Znawcy nazywają stolicę województwa świętokrzyskiego „największym muzeum geologii pod gołym niebem”. Wśród licznych obiektów polecanych do zwiedzania, szczególne miejsce zajmuje Muzeum Narodowe mieszczące się w Pałacu Biskupów Krakowskich oraz Muzeum Wsi Kieleckiej.

Oto kilka miejsc wartych zobaczenia w Kielcach i okolicy.

1. Rezerwat Skalny Kadzielnia

Kadzielnia stanowi jedno z najbardziej spektakularnych stanowisk krasowych regionu świętokrzyskiego.
Występuje tu system powierzchniowych i podziemnych form krasowych, m.in. jaskinie. Najdłuższe z tutejszych jaskiń to Szczelina (200 m) i Prochownia (111 m). Od 2004 roku podziemne korytarze noszą nazwę Jaskinia Odkrywców, która jest udostępniona dla turystów. U stóp Kadzielni powstał park rekreacyjny z pięknym, ogromnym amfiteatrem, w którym od lat odbywają się koncerty i inne imprezy.

2. Muzeum Narodowe w Kielcach

Muzeum Narodowe w Kielcach jest placówką z ponad 100-letnią tradycją. W swoich zbiorach posiada cenne eksponaty z dziedziny malarstwa, rzemiosła artystycznego, sztuki ludowej, archeologii i przyrody. Muzeum organizuje liczne wystawy czasowe, koncerty, wykłady, warsztaty dla dzieci i młodzieży, a także imprezy rodzinne.

3. Góra Łysiec

Niepowtarzalnym miejscem na terenie województwa świętokrzyskiego jest Łysa Góra (Łysiec) z charakterystyczną sylwetą zabudowań klasztoru świętokrzyskiego i anteny telewizyjnej – widocznych z bardzo daleka. Jest to również jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc związanych z pogańskimi zwyczajami, a dokładniej według legend miały się tam odbywać sabaty czarownic.

4. Jaskinia Raj

Zachwyca bogactwem i różnorodnością kalcytowych form naciekowych. Występują tutaj skupiska stalaktytów o unikatowym na skalę światową zagęszczeniu. Jaskinia uznana została za rezerwat przyrody nieożywionej i stanowisko archeologiczne. Choć niewielka, wyróżnia się wśród polskich jaskiń bogatą i dobrze zachowaną szatą naciekową. Należy do nielicznych w kraju jaskiń oświetlonych elektrycznie (oświetlenie światłowodowe) i udostępnionych do zwiedzania.

5. Grobowiec Jeremiego Wiśniowieckiego

Na początku tego wieku wraz z wydaniem „Ogniem i mieczem” Henryka Sienkiewicza wzrosło zainteresowanie osobą Jeremiego. W 1936 roku opactwo na Św.Krzyżu objęli OO. Oblaci. Przypomniano sobie wtedy o jego zwłokach i postanowiono otworzyć kryptę Oleśnickich i udostępnić ją zwiedzającym. Po otwarciu krypty, jako że nie dysponowano żadnymi dokumentami określającymi, która z trumien zawiera ciało sławnego magnata, uznano za nią trumnę złożoną na honorowym, centralnym, miejscu w krypcie. Te zwłoki umieszczono w szklanej trumnie i wyeksponowano. Od tego czasu urosły one do roli drugiej, obok przechowywanego w opactwie kawałka krzyża Chrystusowego, relikwii narodowej.

 

Te i wiele innych atrakcji zobaczyć można na naszej wycieczce w Świętokrzyskie.

Previous reading
Ferie zimowe w Austrii 2024
Next reading
Sudety- co warto zwiedzić w okolicy Kłodzka