Każdego roku Zakopane odwiedza blisko 3 mln osób. Większość turystów przyjeżdża tu z uwagi na piękne górskie widoki, okoliczne szczyty do zdobycia oraz wiele atrakcji turystycznych. Innym aspektem, który przyciąga w to miejsce, jest kultura góralska znajdująca odzwierciedlenie w budynkach, zwyczajach i tradycjach oraz organizowanych imprezach i atrakcjach.
Zakopane- stolica Tatr
Atrakcje w Zakopanem
1. Punkt widokowy na Gęsiej Szyi
Od 1878 r. panorama była propagowana przez Tytusa Chałubińskiego jako „widok na 100 szczytów i przełęczy”. Już z Rusinowej Polany, a także z drogi na szczyt i samego wierzchołka, można podziwiać szeroką panoramę Tatr- od Tatr Bielskich przez Tatry Wysokie do Tatr Zachodnich. Z polany widoczne są Tatry Bielskie i Wysokie do Mięguszowieckich Szczytów.
2. Krzeptówki
Ulica Zakopanego, na której dominuje przepiękna architektura ludowa, jednak największą jej atrakcją jest Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej. Powstało ono jako wotum dziękczynne za uratowanie życia Ojca Świętego Jana Pawła II po zamachu na Jego osobę 13 maja 1981 roku. Sanktuarium zaprojektowane zostało przez Zakopiańczyka, a całą architekturę wykonali górale.
3. Cmentarz na Pęksowym Brzyzku
Jest to najstarszy cmentarz w Zakopanem, którego nazwa pochodzi od nazwiska darczyńcy ziemi, na której jest zlokalizowany, Jana Pęksy. W gwarze góralskiej „brzyz” („brzyzek”) oznacza urwisko nad potokiem. Od XX wieku chowano tu już tylko wybitnych i zasłużonych Zakopiańczyków takich jak Kornel Makuszyński, Jana Długosza czy Kazimierza Przerwy-Tetmajera.
4. Jaszczurówka
Osiedle powstało w połowie XIX wieku dzięki naturalnym cieplicom o temperaturze ok. 20,5 °C, odkrytym w 1839 r. Z wbudowanych tam basenów korzystał Henryk Sienkiewicz. Dziś kąpieliska są zamknięte, a ich tereny zostały wykupione od miasta przez Tatrzański Park Narodowy. Stoi tu również kaplica pw. Najświętszego Serca Jezusa, jedno z klasycznych dzieł stylu zakopiańskiego – zaprojektowana przez Stanisława Witkiewicza.
5. Krupówki
Jest to najbardziej znana i reprezentacyjna ulica Zakopanego. Znajduje się przy niej wiele sklepów i restauracji ale również Muzeum im. dr. Tytusa Chałubińskiego, Dworzec Tatrzański. Można tu zrobić sobie słynne zdjęcie z misiem lub pojeździć dorożką. Z połowy ulicy rozciąga się piękny widok na Giewont.
Te i wiele innych atrakcji znaleźć można na naszej wycieczce do Zakopanego.
0 komentarze/y