Beskid Żywiecki jest drugim co do wysokości (po Tatrach) pasmem górskim w Polsce. Należy do Zewnętrznych Karpat Zachodnich, a w ich obrębie do Beskidów Zachodnich. Na tych terenach dzika przyroda zazębia się z cywilizacją, a tradycja i postęp współczesności uzupełniają się. Poniżej znajduje się kilka najciekawszych miejsc w tej malowniczej krainie.

Najwyżej w Beskidach- Beskid Żywiecki

Wycieczka w Beskid Żywiecki

1. Muzeum Drukarstwa w Cieszynie

Należy ono do prestiżowego grona obiektów tworzących Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Jest to niezwykłe miejsce, gdyż  hasłem muzeum jest „Nie znajdziesz tu nieboszczyków pod ścianą”, co oznacza po prostu, iż wszystkie eksponaty są w pełni sprawne. Dzięki temu muzeum oprócz możliwości podziwiania eksponatów, oferuje również warsztaty graficzne, introligatorskie oraz typograficzne.

2. Sanktuarium Maryjne w Szczyrku

Usytuowane jest na wysokości 670 m n.p.m., w miejscu potocznie zwanym „Szczyrkowską Górką Błogosławieństw”. Kult Matki Boskiej w tym miejscu sięga 1894r., kiedy miały tu miejsce cudowne objawienia. Jest to miejsce licznych pielgrzymek do cudownego obrazu Matki Bożej i cudownego źródełka.

3. Chata Kawuloka

Zbudowana w 1863r. drewniana chata Jana Kawuloka, regionalnego twórcy oraz wirtuoza gry na instrumentach pasterskich, zwana jest także Kurna Chatą i znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Śląskiego. Obecnie mieści się tu ekspozycja muzealna prezentująca zabytkowe sprzęty oraz instrumenty muzyczne, jak gajdy, róg pasterski, piszczołka tacikowa czy fujara. Interesujące urządzenie muzeum, a także opowieści tutejszych przewodników sprawiają, że miejsce cieszy się od dawna wielką popularnością wśród turystów.

4. Skocznia im. Adama Małysza

Jest to jedna z najpopularniejszych w Wiśle atrakcji turystycznych. Goście mogą korzystać z udostępnionego im wyciągu krzesełkowego, wieży widokowej i kawiarni, z której podglądać można najazd i belkę startową skoczni, a przy odrobinie szczęścia obserwować treningi nie tylko polskich skoczków. Można stąd również udać się na trasę Pętli Cieńkowskiej. Skocznia istnieje od 1933r, a w obecnej formie o 2008r. W 2017r odbyły się tu po raz pierwszy Zawody Pucharu Świata.

5. Studio Filmów Rysunkowych

Bolek i Lolek, Reksio, Pampalini łowca zwierząt, kangurek Hip-Hop, Miś Kudłatek, Marceli Szpak, Kapitan Kliper, to wizytówki Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Można tu zobaczyć jak scenariusz zmienia się w gotowy film. Studio istnieje od 1947 roku, powstało tu ponad 1000 filmów, które uzyskały łącznie ponad 250 nagród.

 

Te i wiele innych atrakcji zobaczyć można podczas naszej wycieczki w Beskid Żywiecki.

0 komentarze/y

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous reading
Zakopane- stolica Tatr
Next reading
Gdzie na ferie zimowe i zieloną szkołę – Bukowina Tatrzańska